Báječný svět

datových schránek

Jiří Peterka, 2023

Snadné a rychlé zřízení datové schránky

Tento videonávod ukazuje, jak se dá velmi jednoduše a rychle zřídit vlastní datová schránka, pokud ji ještě nemáte. A to jak datová schránka (nepodnikající) fyzické osoby (DS FO), tak i datová schránka podnikající fyzické osoby (DS PFO). Vše na jedno kliknutí (přesněji: na dvě kliknutí, protože to druhé je ochrana proti nechtěnému překliknutí).

Není nutné chodit někam na CzechPOINT, ale vše lze zařídit on-line. Jedinou podmínkou je mít aktivní některou z Identit občana (např. bankovní identitu. mobilní klíč eGovernmentu, novu eOP, účet u služby mojeID atd.).

Tento videonávod pochází ještě z roku 2022, kdy byla nabídka na zřízení umístěna na vstupu do Klientského portálu ISDS, a na vstupu do Portálu občana (v obou případech tak až "za" uzlem NIA). Od roku 2023 je nabídka umístěna již na samotném uzlu NIA.


Přepis:

Chcete-li si sami a dobrovolně zřídit svou vlastní datovou schránku, jde to opravdu jednoduše a rychle. Za podmínky že disponujete některou svou identitou občana. Stačí se přihlásit ke klientskému portálu datových schránek, a to jakýmkoli způsobem, který je pro vás dostupný. Tedy třeba svou bankovní identitou, svým účtem u služby mojeID, či třeba novou elektronickou občankou s aktivovanými identifikačními funkcemi. Jakmile se úspěšně přihlásíte, systém pozná, že datovou schránku nemáte, a nabídne vám její zřízení. A nemusí to být jen datová schránka nepodnikající fyzické osoby, ale i té podnikající.

Stejnou možnost ale budete mít, když se přihlásíte ke svému účtu na Portálu občana. Také tento portál vám nabídne zřízení nové datové schránky, pokud ji ještě nemáte. Je v zásadě jedno, kterou možnost zvolíte. Stačí kliknout a potvrdit zájem o zřízení datové schránky – a už je hotovo. Jste ve své datové schránce, a ta už je vaším přihlášením zpřístupněna. První věc, kterou byste měli udělat ve své nové datové schránce, je nastavit si notifikace. Nejsnáze e-mailem, který pochopitelně musíte potvrdit přes ověřovací kód. Dále je vhodné zvolit zasílání notifikací s rozšířeným obsahem, tak abyste se v rámci e-mailových notifikací dozvěděli i ze které datové schránky vám nová zpráva přišla a jaký je její předmět. Pak už si můžete přečíst základní informace, které vám právě dorazily do vaší nové datové schránky, v rámci jakési uvítací zprávy.

Další věcí, kterou je dobré udělat, je zvážit zda chcete aby vaše nová datová schránka nepodnikající fyzické osoby byla či naopak nebyla uvedena ve veřejném seznamu datových schránek, i s vaším jménem a adresou. Standardně tam je uvedena, ale můžete její zobrazení zakázat. A jen pro upřesnění: jde to jen u datových schránek nepodnikajících fyzických osob. Dobré je také vědět, jak je to s možnostmi přihlašování do vaší datové schránky. Pokud jste si ji zřídili právě popisovaným způsobem, je přihlašování jménem a heslem zakázáno. A je to proto, že žádné heslo nepotřebujete, protože jste se do své datové schránky dostali pomocí své identity občana, a stejným způsobem se do ní můžete přihlásit kdykoli znovu. Proto vám žádné tzv. přístupové údaje, tvořené uživatelským jménem a heslem, ani nejsou vystavovány. Pokud byste je z nějakého důvodů přeci jen chtěli, můžete o ně požádat.

Dále: možnost příjmu tzv. poštovních zpráv, neboli datových zpráv přenášených mezi datovými schránkami fyzických a právnických osoba navzájem, je na počátku zapnuta. Vypnout jde jen u datových schránek nepodnikajících fyzických osob. Pokud byste chtěli poštovní datové zprávy sami odesílat, je dobré vědět, že jsou placené, buď na bázi předplatného, neboli kreditu, který si musíte nejprve nabít, nebo na fakturu, což ale vyžaduje nejprve uzavřít smlouvu s Česku poštou. A pro připomenutí: pokud budete odesílat datovou zprávu některému orgánu veřejné moci, pak se nebude jednat o poštovní datové zprávy ale o datové zprávy bez přívlastku, přezdívané také „veřejnoprávní“. A za ty platí stát, takže pro vás je jejich odesílání zdarma.